Паник атаките протичат със силен физически дискомфорт и тревожни мисли. Характерна е следната симптоматика:
Източникът или причината за паник атака може да е събитие – както негативно, така и позитивно. В повечето случаи събитието е свързано с голяма житейска промяна, като: раждане, сключване на брак, смяна на местоживеене, промяна в професионален план, междуличностни конфликти и т.н. При такива обстоятелства паник атаката е в резултат на трудната адаптация към новата житейска ситуация. Друг катализатор на панически атаки могат да бъдат неразрешени психични конфликти, които често остават несъзнавани.
Според различните статистически данни честотата на страдащите от паник атаки е между 15 и 25% от населението. Като интензивно стресово преживяване паник атаките са по-често срещани при личности, които са квалифицирани от социума като:
Паник атаките с нисък интензитет и честота могат да бъдат преустановени и без намесата на специалист в областта на психичното здраве. Част от процеса на възстановяване включва ограничаване на негативното влияние и увеличаване на дейности свързани с релаксация.
Проблематичността се задълбочава, тогава когато е на лице продължително игнориране на проблема. Консултация със специалист се препоръчва в случаите, когато честотата и интензитета на паник атаките пречат на качеството на живот.
Методите за лечение на паник атаки са: психологични интервенции, психотерапия и/или медикаментозно лечение.
Медикаментозното лечение предоставя облекчение на симптомите като: задушаване, загуба на равновесие, изпотяване и част от деструктивните мисли, но не се счита за ефективен метод за разрешаване на емоционалните проблеми, които са в основата на паник атаките.
Психотерапията се счита за основен метод за лечение на паник атаки.